Preview Mode Links will not work in preview mode

Oct 05, 2022

To, na ile firmy, za które odpowiadamy, potrafią wykorzystać przewagi konkurencyjne, jakie dają współczesne technologie cyfrowe, to w jakim stopniu firmy, za które odpowiadamy, są innowacyjne, jest nie tylko kwestią naszej managerskiej odpowiedzialności za przedsiębiorstwo. To też kwestia naszej odpowiedzialności za całą gospodarkę. Ale… czy Ty masz strategię transformacji cyfrowej dla swojej firmy?
Choć w polskiej Wikipedii jej nie znajdziecie, można ją już studiować na wielu uczelniach. Ekonomia innowacji - stosunkowo nowy trend, badający w jaki sposób zmiany zmierzające do uzyskania lepszych efektów ekonomicznych przez przedsiębiorstwa, stosowane na szeroką skalę, przyspieszają rozwój gospodarczy.
W Europie najbardziej innowacyjnymi krajami, według badań prowadzonych od lat przez Eurostat na zlecenie Komisji Europejskiej, są Szwecja, Finlandia i Dania. Co ciekawe - te trzy kraje są też tymi, w których firmy w największym stopniu korzystają z rozwiązań chmury komputerowej (Cloud Computing). My jesteśmy wciąż wśród tych krajów, które Eurostat określa jako najsłabszych, wschodzących innowatorów (Emerging innovator). Zajmujemy 4 pozycję od końca przed Bułgarią, Rumunią i Łotwą. I w tym też miejscu rankingu jesteśmy w wykorzystaniu rozwiązań chmury komputerowej.
Rozwiązania chmurowe są dzisiaj sposobem na pchnięcie do przodu rozwoju firmy w tempie, jakie nigdy wcześniej nie było dostępne. Umieszczenie swoich danych w chmurze pozwala od razu zastosować do nich najbardziej zaawansowaną analitykę. Analitykę, która zmienia przekonania o otaczającej nas rzeczywistości, często błędne, na czytelny obraz, zgodny z faktami. Dlatego dziś liderem transformacji cyfrowej w Polsce są instytucje finansowe - co wynika z raportu KPMG w Polsce opracowanego we współpracy z Microsoft: Monitor transformacji cyfrowej biznesu. Najmniej zaangażowane w szukanie cyfrowych rozwiązań pozwalających na przyspieszenie rozwoju firm są energetyka, wydobycie i usługi publiczne. A być może właśnie w energetyce najbardziej potrzebne są nowe rozwiązania.
Nasza pozycja w rankingach innowacyjności, wykorzystania przez firmy rozwiązań Cloud Computing (chmury komputerowej) czy miejsce w rankingach zaawansowania transformacji cyfrowej pokazują, że nasz rozwój gospodarczy mógłby być o wiele szybszy. Dlatego każdy manager i każdy właściciel firmy powinien zadać sobie pytanie: jak powinna wyglądać u mnie transformacja cyfrowa? Do jakiego celu powinna prowadzić i jakimi narzędziami powinno się jej dokonać?
O tym właśnie rozmawiam z moimi gośćmi w odcinku “Stan cyfryzacji” podcastu “Dane i wyobraźnia”. Zapraszam!