Preview Mode Links will not work in preview mode

Mar 15, 2024

Ten moment po czymś, ale jeszcze przed czymś. Niepokojąca pustka i niepewność, towarzyszące podejmowaniu życiowych, czasem bardzo trudnych, decyzji. Krótko mówiąc, zmiana – czyli coś, co stale nam towarzyszy, a zarazem coś, czego się zwykle boimy, bo nie wiemy, co nam przyniesie.

Jak przygotować się do zmiany i jak przejść przez moment pustki, która następuje po podjęciu trudnej decyzji i przed przyjściem nowego? Po co nam żałoba i jej praktykowanie nie tylko po stracie bliskiej osoby, lecz także… po narodzinach dziecka czy innych momentach, które wiążą się ze zmianą? Czy rzeczywiście docenianie drobnych rzeczy ma wzmacniającą moc? Co nam daje zaglądanie w najciemniejsze zakamarki naszego życia i siebie samej? Na te i wiele innych pytań w najnowszym epizodzie „Forbes Women Podcast” odpowiadają prowadząca Katarzyna Gaweł i jej gościni Joanna Chmura – psycholożka, trenerka, coach i autorka książki „To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szanse”.

Książka będąca inspiracją do rozmowy to nie tylko psychologiczny przewodnik po takich wątkach jak autentyczność, samoświadomość, szczęście, wdzięczność, stawianie granic, relacje z najbliższymi, z własnym ciałem czy z pieniędzmi, lecz przede wszystkim podróż po marzeniach, emocjach, nadziejach i rozczarowaniach. I jednocześnie mapa, dzięki której możemy poznać siebie od podszewki.

– Moja książka i nasza rozmowa to zaproszenie także do trudnych momentów w życiu i do tego, żeby uparcie i skrycie, jak w piosence, szukać pozytywów, dobrych stron i sensu w sytuacjach, w których wydaje nam się, że jest tylko ciemna piwnica – mówi Joanna Chmura.

Żeby zacząć, trzeba się czasem cofnąć. Żeby budować, trzeba się czasem zdekonstruować. Przykład? Bycie w zgodzie ze sobą. Brzmi prosto, trudniej z realizacją. – Każdy lider, liderka mówi „Bądź autentyczny, bądź autentyczna”. Ale jak znaleźć w sobie odwagę, żeby szczerze i otwarcie mówić o swoich doświadczeniach i w równym stopniu zarówno o sukcesach, jak i o porażkach? – zastanawia się Katarzyna Gaweł.

– Po pierwsze, żebym w ogóle mogła być sobą, muszę wiedzieć, kim jestem. Więc ta praca zaczyna się jeszcze wcześniej. Samoświadomość i autorefleksja to absolutna podstawa. Gdybym miała powiedzieć, jaka umiejętność uratuje świat, to jest to właśnie autorefleksja. Dlatego zapraszam, żeby zainwestować w siebie, sięgając po narzędzia, które pomagają nam siebie zrozumieć – odpowiada Joanna Chmura.

Z czym jeszcze się mierzymy? Choćby ze wdrukowanymi schematami myślowymi, których nie jesteśmy świadomi i świadome, skłonnością do tworzenia czarnych scenariuszy, gdy mózg dorabia brakujące informacje oraz brakiem pewności siebie. A na tym, oczywiście, nie koniec.

I nad rozmową, i nad książką „To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szanse” unosi się duch Brene Brown, psycholożki, badaczki i autorki takich bestsellerów, jak „Dary niedoskonałości”, „Rosnąć w siłę” czy „Odwaga w przywództwie”. Nie bez przyczyny – Joanna Chmura jest jedyną w Polsce certyfikowaną facylitatorką metodologii The Daring Way™ oraz Dare to Lead™, stworzonych przez amerykańską ekspertkę, która doradzała m.in. szefom Microsoftu, IBM, Pixara, Google’a, Gates Foundation czy siłom specjalnym amerykańskiej armii. Co z Brene znajdziemy w podcaście i książce? Na pewno zachętę do proszenia o pomoc, pochwałę wrażliwości, zaproszenie do odkrywania najmroczniejszych zakamarków siebie, bo – jak mówi Joanna Chmura – jest duża szansa, że znajdziemy skarb w miejscu, w którym najmniej się go spodziewamy.
 
Poniżej dodatkowo notki bio rozmówczyń. Można dodać do opisu, jednak niekoniecznie. Moim zdaniem zrobi się za dużo tekstu.

Joanna Chmura – psycholożka, trenerka, coach, autorka książki „To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szanse”. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Twórczyni unikalnej platformy rozwojowej www.onmyway.pl. Autorka popularnych webinarów: „Emocje kocham i rozumiem” oraz „Talk to me” – cyklu rozmów z osobistościami świata nauki, sztuki i mediów. Jest jedyną w Polsce certyfikowaną facylitatorką metodologii The Daring Way™ oraz Dare to Lead™ stworzonych przez Brené Brown z Uniwersytetu w Houston.

Katarzyna Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion w Ringier Axel Springer Polska, dziennikarka i współprowadząca „Forbes Women Podcast”. Posiada 15-letnie doświadczenie w komunikacji. Od kilku lat wspiera równy głos kobiet i mężczyzn w mediach #EqualVoice, bo wierzy, że media mają ogromny wpływ na świadomość społeczeństwa w zakresie równości. Prelegentka na konferencjach biznesowych, gdzie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z zakresu równych szans, praw kobiet i mężczyzn, różnorodności, równości i inkluzywności oraz komunikacji.