Preview Mode Links will not work in preview mode

Jul 18, 2023

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

Pomimo narzekań prezydenta Zełenskiego, Ukraina jednak zbliżyła się podczas ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Wilnie do członkostwa w NATO. Usunięto ważne biurokratyczne przeszkody, a na dodatek Kijów otrzymał długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa od państw G-7. Jednak brak sukcesów kontrofensywy prowadzić może do tego, że zachodnie mocarstwa uznają, iż może lepiej zadowolić się częściowym zwycięstwem, w ramach którego Rosja mogłaby zatrzymać Krym i część Donbasu. Michał Broniatowski i Adam Jasser rozmawiają w podcaście "O świecie w Onecie" również o innych wynikach wileńskiego szczytu, czyli m.in. planie rozmieszczenia ok. 300 tys. żołnierzy na wschodniej flance NATO w ramach ośmiu wielonarodowych grup bojowych.

W trakcie szczytu stało się również jasne, że wkrótce do sojuszu dołączy Szwecja, co sprawi, że Morze Bałtyckie stanie się wewnętrznym jeziorem NATO, praktycznie pozbawiając Rosję operacyjności jej bałtyckiej floty i komplikując kluczowy szlak tranzytowy dla marynarki wojennej Putina.

Trump chce dać sobie więcej władzy

Donald Trump jest tak pewny nominacji Partii Republikańskiej na przyszłoroczne wybory prezydenckie, że może nawet zrezygnować z zaplanowanej na sierpień debaty pretendentów. Trump ma ochotę na szeroko zakrojone rozszerzenie władzy prezydenckiej nad machiną rządową, jeśli powróci do Białego Domu w 2025 r. Takie rozbijanie struktury trójpodziału władzy, znacznie zwiększy jego kontrolę nad Waszyngtonem.

Tendencja do zakłócania demokratycznej kontroli i równowagi władz widoczna jest również w Europie (patrz Polska i Węgry) i ośmiela rozmaitych "kieszonkowych dyktatorów". W Unii widać zresztą trend w kierunku "cywilizowania" partii skrajnie prawicowych, co pokazały niedawne wybory w Finlandii i Szwecji i zapewne pokażą wybory w Hiszpanii w najbliższy weekend. W ich wyniku do koalicji rządzącej może wejść skrajnie prawicowa partia VOX.

Koniec z umową zbożową i biografia Prigożyna

Władimir Putin ogłosił zerwanie przez Rosję tzw. umowy zbożowej, która pozwalała na swobodny transfer ukraińskiego zboża przez Morze Czarne do Bosforu. Tym razem jednak nie powinno dojść do pełnej blokady transportów, ponieważ Ukraina przygotowała kilka wariantów ratunkowych, z których najbardziej prawdopodobnym jest utworzenie funduszu gwarancyjnego w wysokości 500 mln dol. na pokrycie szkód poniesionych przez statki przewożące zboże.

Autorzy podcastu zachęcają czytelników do lektury trzyczęściowej biografii Jewgienija Prigożyna, która pokazuje kulisy mafijnej struktury, która rządzi Rosją. Ujawnia przy tym, jak pod auspicjami Putina, jeden z jego najbardziej zaufanych ludzi stworzył równoległą do władz państwowych strukturę wojskową (Grupę Wagnera), medialną ("fabryka trolli") i gospodarczą (fabryka koncentratów żywieniowych, zaopatrująca w miliardowych kontraktach wojsko i szkoły).