Preview Mode Links will not work in preview mode

May 25, 2024

[AUTOPROMOCJA]

Pełną wersję video możesz obejrzeć tu: https://wiadomosci.onet.pl/stan-wyjatkowy-podcast-onetu 
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. Możesz pobrać ją tutaj: https://onetaudio.app.link/StanWyjatkowy

Widać wyraźnie — stworzony przez Romana Giertycha zespół do spraw rozliczania rządów Kaczyńskiego ma zastępować prokuraturę, niezbyt wyrywną do zajmowania się politykami PiS. Nie ma wątpliwości, że posadę głównego gończego Giertych otrzymał osobiście od Donalda Tuska. Więc nie ma też wątpliwości, że Giertych przystąpił do ataku na Zbigniew Ziobrę i jego ludzi kuglujących milionami z Funduszu Sprawiedliwości właśnie dlatego, że chce tego kierownik.
Giertych sięgnął po swe najgłębiej skrywane aktywa: Tomasza Mraza, byłego dyrektora w Ministerstwie Sprawiedliwości za czasów Ziobry, który — wystraszony przekrętami — jako swą polisę bezpieczeństwa zgromadził sporą piwniczkę dokumentów i nagrań, ujawniających przekręty ziobrystów. Z tą polisą tuż po wyborach zgłosił się do Giertycha, z którym na początku roku poszedł do prokuratury. Teraz zniecierpliwiony pan Roman uznał, że nie ma co czekać i zaprezentował skruszonego dyrektora na posiedzeniu swego antypisowskiego zespołu.
To było druzgocące exposé świadka koronnego w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, który wprost oskarżył Ziobrę i jego ludzi o złodziejstwo na niewyobrażalną skalę. Teraz przyszłość Suwerennej Polski — którą Tusk za Giertychem uznał za „zorganizowaną grupę przestępczą” — rysuje się w dość ponurych barwach. Ziobrystów na razie broni Jarosław Kaczyński, atakując media, ujawniające „taśmy Mraza”, które dokumentują przekręty w Funduszu Sprawiedliwości. Kaczyński uznał, że media są „hitlerowskie”, co samo w sobie pokazuje, jak bardzo prezes jest przerażony aferą. Nie dziwota. To jeden z takich skandali, który jest prosty do zrozumienia dla wszystkich wyborców: Ziobro i jego ludzie ustawiali konkursy tak, by miliony złotych zamiast na pomoc ofiarom, szły do kieszeni zaufanych organizacji, gdzie były rozkradane.
Dobrze przynajmniej, że Kaczyński nie broni bohatera innych taśm — europosła PiS Grzegorza Tobiszowskiego. Śląski baron PiS najpierw znęcał się nad żoną — co było w partii tajemnicą poliszynela. Nazywał ją „dziwką” i „downem” oraz groził, że „zniszczy ją jak pluskwę”. Po jednej z awantur kobieta wybiegła z domu pokrwawiona. Jednak dopiero, gdy Onet opublikował taśmy nagrane przez jego obecną partnerkę — w których motywem przewodnim są frazy „jesteś k**wą” oraz „jesteś szmatą” — Kaczyński przestał udawać, że nic nie wie.