Preview Mode Links will not work in preview mode

Sep 20, 2022

Kultura organizacji prawdopodobnie zawsze była ważna, ale w ostatnich latach stała się popularnym punktem dyskusji. Dla niektórych to modne hasło, a dla innych coś, bez czego żadna firma nie może rozwijać się dynamicznie i budować swojej skali. Jak ewoluuje kultura, gdy miejsca pracy stają się coraz bardziej nowoczesne? I jakie korzyści osiągamy z silnej, ujednoliconej kultury? Rozmawiamy o tym w drugim odcinku podcastu "Dane i wyobraźnia".
Microsoft/Forbes.pl
Kultura organizacji przyczynia się do identyfikacji i wartości firmy. Jeśli np. kultura jest taka, że priorytetowo traktuje ustalanie i osiąganie celów, poszczególni pracownicy będą bardziej skłonni do samodzielnego wyznaczania i osiągania celów. Kultura to dobry sposób na wyznaczanie i utrzymywanie kierunku dla personelu, a bez niej trudno zachować spójność organizacji i określone wartości.
Magdalena Kasiewicz, customer success lead i członek zarządu Microsoft, zauważa, że każdy kraj jest trochę inny i zawsze ma jakiś "smaczek lokalny", ale firmy globalne starają się zachować wspólne fundamenty i dotyczy to każdego oddziału Microsoftu. — Dwa słowa o naszej kulturze organizacyjnej: innowacja, ale też empatia — podkreśla Magdalena Kasiewicz. I dodaje: — Dużą zmianą w kulturze organizacyjnej Microsoftu było objęcie stanowiska CEO przez Satyę Nadella, który stworzył bardzo otwartą kulturę. Chcemy wspomagać wszystkich, bez względu na to, jakie mają możliwości i w jakich są miejscach, by osiągali więcej za pomocą technologii. Z tym związane jest włączenie odpowiednich wartości jak różnorodność czy odpowiedzialność społeczna. I to bez względu na to, w którym kraju jesteśmy.
Z kolei Marta Mikliszańska, head of group public affairs & ESG w Allegro, mówiąc o kulturze organizacyjnej, podkreślała, że Allegro buduje ją od wewnątrz, lokalnie – można powiedzieć, że ma polską kulturę. — Nasza kultura oparta jest o pracowników, ale uwzględnia też wpływ konsumentów, partnerów biznesowych czy dostawców. Wszystko wpływa na to, jak budowane i projektowane jest zarządzanie firmą — mówiła. — Staramy się zarządzać w taki sposób, by budować kulturę, która daje ogromne możliwości rozwoju i szanse na realizację swoich potrzeb i ambicji.
W tym odcinku podcastu "Dane i wyobraźnia" rozmawiamy o tym, czym – na przykładzie pracy w Microsoft – różnią się Polacy od Amerykanów, czy też jak dużą rolę ma Allegro w kontekście budowania i kształtowania gospodarki cyfrowej w Polsce. Gospodarzem podcastu jest Roman Młodkowski.
Podcast powstał w ramach cyklu DANE I WYOBRAŹNIA, którego partnerem jest firma Microsoft.