Preview Mode Links will not work in preview mode

Jun 11, 2024

[AUTOPROMOCJA]
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

W najnowszym odcinku podcastu „Raport Międzynarodowy” Witold Jurasz rozmawia z Pawłem Łatuszką, zastępcą przewodniczącej gabinetu przejściowego. Głównym tematem jest śmierć polskiego żołnierza. Jak Polska powinna odpowiedzieć na taki atak? Kryzys na granicy z Białorusią wydaje się być zaplanowaną akcją Kremla i Łukaszenki, mającą na celu destabilizację naszego kraju oraz testowanie granic Unii Europejskiej. Decyzja o eskalacji konfliktu jest oczywista. Jakie są jej przyczyny? Paweł Łatuszka wskazuje zmniejszanie poparcia dla Ukrainy jako jeden z kluczowych powodów. Dla Łukaszenki ma to również korzyści propagandowe.

W debacie publicznej pojawiają się głosy, że Polska powinna rozważyć przyjmowanie migrantów. Argumentem „za” jest humanitarne traktowanie ludzi. Prowadzący podcast zwraca jednak uwagę na ryzyko, że wśród nich mogą być osoby planujące działania sabotażowe na terenie UE. Paweł Łatuszka dodaje, że według jego informacji, wśród migrantów mogą znajdować się osoby, które brały udział w konfliktach zbrojnych na całym świecie.

W końcowej części rozmowy Witold Jurasz i jego gość zastanawiają się, jak mógłby wyglądać koniec rządów Łukaszenki. Zastępca przewodniczącej gabinetu przejściowego na koniec podkreśla, że większość białoruskiego społeczeństwa chce żyć w demokratycznym kraju i nie zgadza się z polityką reżimu Łukaszenki.