Preview Mode Links will not work in preview mode

Jun 13, 2024

[AUTOPROMOCJA]
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

W najnowszym odcinku "Raportu Międzynarodowego" Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz omawiają kluczowe wydarzenia na świecie oraz w Polsce. Czy Rosja wygrała wybory europejskie? Witold Jurasz ma poważne wątpliwości, ale jego współrozmówca wymienia ewidentne korzyści dla agresora na Ukrainę. Wśród nich: wzrost sentymentów w stosunku do Rosji w niektórych z krajów Unii, np. we Francji czy w Niemczech, gdzie duże poparcie uzyskały ugrupowania skrajnie prawicowe.

Jak pogodzić ochronę granic europejskich z wartościami liberalnymi i otwartością? Witold Jurasz zastanawia się, czy sceptycyzm wobec bezkrytycznego przyjmowania migrantów musi automatycznie lokować go po stronie skrajnej prawicy i wykluczać z głównego nurtu debaty. Podobne dylematy dotyczą prób łączenia działań proekologicznych z ochroną interesów narodowych rynków.

Dojrzała polityka polega na wyważaniu racji. W „Zielonym Ładzie” tego zabrakło. Doszło do przesunięcia nadmiernego w jedną stronę – puentuje Jurasz.

Czy dobrze, że europejski mainstream usłyszał dzwonek alarmowy podczas tych wyborów? Witold Jurasz twierdzi, że jeśli został usłyszany, to jest to nie tylko pozytywne, ale także oznacza klęskę Rosji.

Jak na tym tle wygląda Polska i gdzie lokuje się Konfederacja wśród europejskich partii skrajnie prawicowych? Ta kwestia wyraźnie podzieliła prowadzących.

Ponadto, wraca dyskusja o przyszłości Radosława Sikorskiego. Jakie ma obecnie szanse na objęcie roli komisarza ds. obrony w Unii Europejskiej? A może ponownie ma ambicje prezydenckie w Polsce?

Przywódcy G7 zdecydowali o przyznaniu Ukrainie kredytu pod zastaw zamrożonych rosyjskich aktywów. Dlaczego wybrano taką formę wsparcia? Pojawiła się również informacja o wsparciu finansowym NATO dla Ukrainy w wysokości 40 mld dolarów rocznie. Z tej składki wyłączone zostały Węgry. Rodzi to pytania o bilans zysków i strat oraz zasadność takich działań pomocowych.

W dalszej części podcastu pojawia się pytanie, czym jest idea „głębokiego państwa”? Czy dobrze, że w państwie istnieje grupa ludzi zdolna szybko wykreować wpływowego polityka – zastanawia się Witold Jurasz.

Poruszona zostaje także sprawa zarzutów wobec trzech polskich żołnierzy, którzy otworzyli ogień na granicy z Białorusią. Dziennikarze komentują absurdalne oskarżenia, jakoby Onet popierał obecne partię opozycyjną Prawo i Sprawiedliwość. Kontynuując temat granicy, pytają, czy część środowisk liberalnych powinna przyznać się do błędów w ocenie problemów na granicy.

Na koniec prowadzący odpowiadają na pytania słuchaczy.