Preview Mode Links will not work in preview mode

Sep 22, 2023

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu

Komplementy w biznesie? Jesteśmy na tak. Zanim zaczniesz je prawić, zastanów się jednak, czy jest to komplement, czy ocenianie i co tak naprawdę chcemy skomplementować? Przykładowo, komplementowanie samego stroju po występie danej osoby bez zwrócenia uwagi na jej występ może być odebrane jako pominięcie kwestii merytorycznych – uważa Ewa Brok, certyfikowana trenerka z zakresu savoir-vivre i etykiety biznesowej.

Wraz ze wzrostem świadomości w zakresie równouprawnienia kobiet i mężczyzn pojawia się wiele pytań o to, czym jest partnerstwo w relacjach damsko-męskich w biznesie. Równe płace, równe szanse na awans to postulaty, których jesteśmy świadomi. A co ze sposobem bycia, postępowaniem, zachowaniem na co dzień w pracy? Kto powinien pierwszy podać rękę, pierwszy zaproponować przejście na „ty”, przepuścić w drzwiach? Alb czy wypada komplementować w pracy? Z rozmów korytarzowych wiem, że mężczyźni często zastanawiają się, co im obecnie wolno w stosunku do kobiet, a co nie.

Czy świat stanął na głowie? Czy stereotypowe zasady dobrego zachowania to już przeżytek i musimy zbudować nowe, dostosowane do dzisiejszej rzeczywistości? Jak ma się feminizm, partnerstwo do savoir-vivre? O tym wszystkim rozmawiam w najnowszym odcinku podcastu Forbes Women z moją gościnią Ewą Brok, certyfikowaną trenerką z zakresu savoir-vivre i etykiety biznesowej.

„Idąc do pracy cały czas jesteśmy mamą, tatą. Dzieją się rzeczy równolegle nasze prywatne i czasem telefon dzwoni w sprawie prywatnej. Co wtedy? Zawsze mówię: Zagraj w otwarte karty. Czyli: „Pani Kasiu, przepraszam, dzwoni do mnie po raz trzeci przedszkole moich dzieci, obawiam się, że mogło się coś stać. Mogę na chwilę panią zostawić? Chciałabym kontynuować nasza rozmowę z czysta głową.” Ludzie czują, czy jesteśmy skupieni na nich. Uważność i koncentracja na rozmówcy jest doskonale wyczuwalna” - mówi moja gościni.

Telefon – stał się naszą nieodłączną częścią. Służy nam nie tylko do rozmów, bywa naszym przenośnym biurem. Czy wypada w takim razie wyciągać telefon na spotkaniu? A co jeśli dzwoni w sprawie prywatnej? Zresztą praca zdalna czy hybrydowa wypłynęła na to, że te życia – zawodowe i prywatne - jeszcze bardziej się przenikają. Mówi się o tym, że menedżerskie kompetencje to również uważność na drugiego człowieka w kontekście psychologicznym – czy w związku z tym mamy prawo pytać, jak się czujesz, czy coś dzieje się w domu, gdy widzimy np. niższą aktywność u współpracownika czy podwładnego?

Mówienie sobie po imieniu w pracy, gdy mamy taką kulturę organizacyjną - czy mogę zakładać z góry, że zwracam się tak do wszystkich skoro inni tak robią? Albo dress code - czy na pewno wypada mieć na sobie dres, który stał się elementem ubioru na spotkaniach, a nawet po powrocie do biura? Na wszystkie pytania bardzo ciekawie i przede wszystkim merytorycznie odpowiada Ewa Brok, która na co dzień wspiera firmy w komunikacji biznesowej w oparciu o savoir-vivre.

 

BIO

Ewa Brok - certyfikowana trenerka z zakresu savoir-vivre i etykiety biznesowej. Wspiera firmy w komunikacji biznesowej w oparciu o savoir-vivre. Dzieli się swoją wiedzą, jako wykładowca akademicki. Publikuje artykuły na łamach czasopism branżowych oraz uczestniczy, jako prelegent w konferencjach biznesowych. Autorka interaktywnej książki „Kulturalnie w social media”. Laureatka konkursu LinkedIn Top Influencer 2021.

Katarzyna Gaweł, Head of DEI w Ringier Axel Springer Polska, współprowadząca podcast Forbes Women. Posiada 15-letnie doświadczenie w komunikacji. Od kilku lat wspiera równy głos kobiet i mężczyzn w mediach #EqualVoice. Prelegentka na konferencjach biznesowych, gdzie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z zakresu równych szans kobiet i mężczyzn, komunikacji wewnętrznej oraz różnorodności i inkluzywności.