Preview Mode Links will not work in preview mode

Oct 11, 2023

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu

Polska nie jest krajem przyjaznym dla kobiet, ale powoli takim się stanie, a te wybory będą istotnym kamieniem milowym, taką cezurą w tym procesie. Dlaczego? Odpowiadają  w podcaście Forbes Women Aleksandra Pawlicka, dziennikarka polityczna tygodnika Newsweek i Prof. Mikołaj Cześnik dyrektor Instytutu Nauk Społecznych SWPS.

 

„Ta kampania jest do kobiet o kobietach politycy zwracają się do kobiet i opowiadają co zrobią dla kobiet. Dzieje się tak, bo są to pierwsze wybory po drastycznym zaostrzeniu zakazu aborcji i wielkich protestach kobiet w całej Polsce. Kobiety pierwszy raz tak masowo wyszły na ulice, żeby bronić swoich praw. Dodatkowo jest wiele kobiet w grupie niezdecydowanych, a przy takiej polaryzacji to właśnie ich głos może zaważyć na wyniku wyborów” - mówi Aleksandra Pawlicka.

 

 

„Jesteśmy po dwóch wielkich kryzysach - pandemicznym i wojennym, z których wynika kryzys gospodarczy i inflacja. Drożyzna, spadek dobrostanu ekonomicznego w dużej mierze odbija się na kobietach,  bo to właśnie kobiety dbają w polskich domach o zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Do tej pory głos kobiet nie był słuchany przez władzę - widzieliśmy to przy Czarnym Proteście i Strajku Kobiet. Władza i tak zrobiła co chciała” - mówi prof.  Cześnik.

 

W Polsce jest prawie 20 milionów kobiet. Stanowimy większość społeczeństwa, ale dotąd sprawy kobiety, kobiecy punkt widzenia, potrzeby i głos nie przebijały się do mainstremowej polityki.

W tej kampanii wydaje się że jest inaczej. Każda partia, większość kandydatów i kandydatek ma coś do powiedzenia Polkom i swoje pomysły, jak nas skłonić do poparcia.

 

A dzieje się to po tym jak przez ostatnie 8 lat POLKI traciły swoje prawa i cofaliśmy się w równości.

Pytam w tej rozmowie moich gości „Czy to jest kraj dla kobiet”  i czy to są wybory dla kobiet?

 

 

 

Prof. Mikołaj Cześnik

 

Socjolog i politolog. Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się badaniami opinii społecznej i wyborów politycznych. Specjalizuje się w analizie systemów politycznych, w szczególności demokracji. Występuje w mediach jako stały komentator życia politycznego. Jest członkiem Polskiego Generalnego Studium Wyborczego, pionierskiej w Polsce inicjatywy, która ma na celu systematyczną i rzetelną rejestrację oraz analizę najważniejszych wydarzeń politycznych w kraju – wyborów parlamentarnych.

 

Współautor książki „Demokracja gospodarka polityka. Perspektywa polskiego wyborcy” (2015) oraz autor wielu publikacji naukowych. Kierownik projektu „Wiedza polityczna w Polsce”.

 

Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu badań nad polityką i demokracją.

 

Aleksandra Pawlicka

Dziennikarka Newsweeka. Wcześniej pracowała we Wprost, Przekroju, polskiej sekcji BBC.

Prywatnie podróżniczka. Napisała książki "Światoholicy" - o swoich podróżach do 60 krajów ze zdjęciami męża Jacka Pawlickiego, szefa działu zagranicznego "Newsweeka", wywiad- rzekę z prof. Magdaleną Środą "Ta straszna Środa", książkę o I Kongresie Kobiet "Czas na kobiety" oraz sagę rodzinną Jerzego Stuhra "Historie rodzinne".