Preview Mode Links will not work in preview mode

Jul 14, 2022

W pierwszych tygodniach agresji Rosji na Ukrainę nastąpiła niezwykła mobilizacja Polaków, którzy z własnej inicjatywy na własną rękę lub w ramach różnych organizacji w sposób bezprecedensowy dosłownie rzucili się na pomoc. Jednak w przypadku długofalowych kryzysów, a z takim niewątpliwie mamy do czynienia, największym niebezpieczeństwem jest to, że z czasem zmęczeni sytuacją, przestajemy zwracać uwagę na potrzebujących.

W dniu nagrywania podcastu na terenie Polski  przebywało 2 mln uchodźców z Ukrainy. Prognozowano, że ta liczba może wzrosnąć do 5 mln. Przez długi czas pomoc niosło głównie nasze pospolite ruszenie wolontariuszy i samorządów, a brakowało koordynacji, pieniędzy i długofalowego planu ze strony rządu. Chociaż liczba ukraińskich uchodźców aktualnie nieco zmalała, nadal jest to największy i najgroźniejszy kryzys uchodźczy w Europie po II wojnie światowej, który na pewno będzie miał długofalowe skutki społeczno-gospodarcze.

Dlatego razem z dwiema ekspertkami – Mirellą Panek i Heleną Krajewską – rozmawiamy o mądrym, rozłożonym w czasie, pomaganiu. Gdzie skierować swoją energię? Jak rozłożyć swoje siły? Gdzie wpłacać pieniądze? Jak się organizować? Ale także – jak myśleć o tym kryzysie w dłuższej perspektywie.

Prowadząca:

Aleksandra Karasińska

Gościnie:

Mirella Panek-Owsiańska, Fundacja Szkoła Liderów

Helena Krajewska, PAH