Preview Mode Links will not work in preview mode

Jul 07, 2022

Michelle Phan z WeWork powiedział Forbes USA:  Pamiętaj że jesteś swoim własnym brandem,  niezależnie od tego gdzie pracujesz dziś, zawsze miej na uwadze to, jaki wpływ masz na innych i pamiętaj, że mamy tylko jedną reputację i to jest właśnie nasz brand.

Najnowszy odcinek podcastu poświęcam rozmowie o tym, dlaczego warto budować markę osobistą. I jak robić to mądrze. Czy w zbudowaniu marki osobistej chodzi o zbudowanie obrazu siebie, zbudowanie renomy, pozycji, która potem sprawi, że współpracujące z nami ludzie, firmy będą wiedziały, czego od nas oczekiwać, będą nas znali i doceniali?

Czy marka osobista musi mówić o wartościach, którymi się kierujemy? Bo coraz częściej w świecie biznesu, w świecie wielkich firm - dużo mówi się o wartościach, choćby takich jak ekologia, równość, czy otwartość na innowacje. Od czego zacząć myślenie o sobie w kontekście zawodowym, jakie rady można dać osobie, która dopiero zaczyna budować swoją markę?

Na te pytania odpowiadają dwie ekspertki -  z dwóch światów: biznesu telekomunikacyjnego i ze świata mediów i interenetu. Dwie świetne kobiety, które od lat z powodzeniem budują swoje kariery zawodowe, ale jednocześnie bardzo świadomie tworzą swoją markę osobistą:

Bożena Leśniewska Wiceprezeska zarządu  Orange Polska ds. Rynku Biznesowego, jedna ze 100 Kobiet Roku 2021 Forbes Women i Małgorzata Rozenek dziennikarka telewizyjna, pisarka i jedna z najwyżej wycenianych w Polsce kobiecych marek osobistych 2022 wg rankingu Forbes Women.

 

„Marka osobista to reputacja, którą budujemy. Czyli to, co ludzie myślą, mówią, o czym rozmawiają, kiedy nie jesteśmy wśród nich. Ale trudno mieć autentyczną, prawdziwą markę osobistą jeśli to jest sztucznie wykreowane. Dla mnie marka osobista bardzo mocno wiąże się z tym kim jestem, czy się zajmuję, co jest dla nie ważne, jakie mam wartości. Jeżeli wokół tego w autentyczny sposób się poruszamy to wtedy możemy mówić o budowaniu marki osobistej. Zależy mi, żeby uniknąć sztucznego, fałszywego budowana obrazu, który nie ma pokrycia w rzeczywistości. ” – odpowiada Bożena Leśniewska Wiceprezeska zarządu  Orange Polska ds. Rynku Biznesowego.

Dla Małgorzaty Rozenek najprostszą definicją marki osobistej jest jej wycena, jej przekładalność na kontakt z followersami i na przekładalność biznesową. Jednak i ona podkreśla,  że autentyczność i prawda są absolutną podstawą jakiejkolwiek relacji. Budowanie relacji ze swoimi odbiorcami musi być oparte na zaufaniu.

Kiedyś dostałam radę, żeby zrobić sobie takie ćwiczenie: aby poprzez hasztagi opisać siebie - swoją markę. I  ja bym pewnie powiedziała #dziennikarstwo #biznes #równość #równa-płaca #womenpower  i może jeszcze #equalvoice #nieczekam107lat #równafirma - bo to nasze akcje redakcyjne, z którymi bardzo się utożsami i które współtworzę. A jak opisują siebie moje gościnie? I przede wszystkim, jakie rady mają dla tych, którzy myślą o budowaniu czy wzmacnianiu swojej marki osobistej.

Prowadząca:

Aleksandra Karasińska

Gościnie:

Bożena Leśniewska, wiceprezeska zarządu  Orange Polska ds. Rynku Biznesowego

Małgorzata Rozenek, jedna z najwyżej wycenianych w Polsce kobiecych marek osobistych