Preview Mode Links will not work in preview mode

Jul 19, 2024

PARTNEREM KOMERCYJNYM ODCINKA JEST L’ORÉAL PARIS
 
Słyszałyście kiedyś komentarze nacechowane seksualnie, dotyczące waszego wyglądu, waszego stroju, waszego ciała? Czy idąc po ulicy, słyszałyście, że ktoś za wami gwizdał, cmokał czy wydawał inne dźwięki? Odpowiedź to niestety prawdopodobnie: tak. Według danych zebranych przez Ipsos dla marki L’Oréal Paris pod koniec 2023 roku, 77% kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscach publicznych. W grupie poniżej 35 roku życia jest to aż 85%. L’Oréal Paris wspólnie z międzynarodową organizacją pozarządową Right To Be zainicjowały kampanię społeczną „Stand Up. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”, a w tym roku do projektu dołączyła fundacja Feminoteka, jedna z najprężniej działających w Polsce organizacji na rzecz kobiet doświadczających przemocy.
Aleksandra Karasińska, dziennikarka i dyrektorka fundacji RASP wraz z ekspertkami Magdaleną Góźdź, Advocacy Lead L’Oréal Paris i Joanną Gzyrą-Iskandar, rzeczniczką ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet fundacji Feminoteka, w podcaście „Forbes Women” rozmawiają o kulturze molestowania i o tym, co robi ona kobietom i dziewczynom. Oraz przede wszystkim o tym, jak możemy dziś w Polsce poradzić sobie z tym problemem.
– Molestowanie to są takie zachowania wymierzone w drugą osobę, które dotyczą sfery seksualnej i są zachowaniami niechcianymi, nieproszonymi i takimi, które po prostu wyrządzają nam jakąś krzywdę i naruszają naszą intymność – tłumaczy Joanna Gzyra-Iskandar. Według ekspertki możemy je podzielić na trzy grupy: molestowanie fizyczne, werbalne i pozawerbalne.
Dlaczego jednak nie reagujemy, kiedy ktoś powoduje u nas ten rodzaj dyskomfortu? Najczęstszymi powodami są strach i zwyczajny brak wiedzy, jak to zrobić. To właśnie z powodu ogromnej skali zjawiska, jakim jest molestowanie i wciąż niewielkiej świadomości społecznej, powstała kampania społeczna „Stand Up. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”. Poza kampanią są to również darmowe szkolenia z metodologii 5D, dzięki której każda i każdy z nas może nauczyć się, jak reagować w przypadku molestowania.
Czym jest metodologia 5D? To zestaw pięciu narzędzi do walki z molestowaniem:
1. Dekoncentruj – przerwij incydent przez odwrócenie uwagi. Może to być upuszczenie kluczy, zapytanie o drogę, cokolwiek co wybije z rytmu sprawcę molestowania.
2. Dołącz innych – np. kierowcę autobusu, dyrektorkę szkoły. W razie konieczności dzwoń na 112.
3. Dokumentuj – czyli nagrywaj incydent.
4. Dojdź do głosu – reaguj bezpośrednio, zwróć się do sprawcy molestowania.
5. Daj wsparcie ofierze molestowania – jeśli nie w momencie zajścia, to po fakcie.
 
Chcesz dowiedzieć się więcej, co robić w obliczu molestowania? Zapisz się na darmowe szkolenie: https://www.standup-international.com/pl/pl/training/landing. Więcej dowiesz się z najnowszego odcinka wideocastu „Forbes Women”.