Preview Mode Links will not work in preview mode

Jul 26, 2024

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.
 
Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce i Olga Leonowicz, aktywistka, feministka, a prywatnie partnerka ambasadora Brzezinskiego – na zaproszenie Doroty Haller dyskutują o równości płci i różnicach kulturowych między Stanami Zjednoczonymi a Polską w najnowszym odcinku podcastu „Forbes Women”.
W pierwszej części rozmowy goście zwracają uwagę na formalność w polskiej kulturze w porównaniu z bardziej nieformalnym podejściem amerykańskim. Stanowi to podstawę do zrozumienia, w jaki sposób normy kulturowe kształtują interakcje między płciami. Olga Leonowicz punktuje różnice w autoprezentacji i pewności siebie między amerykańskimi i polskimi kobietami – dzieli je przepaść. Wynika to przede wszystkim z edukacji. Jej rola w budowaniu pewności siebie, nie tylko u dorosłych, ale już u amerykańskich dzieci – w tym dziewczynek, jest kluczowa. To coś, czego wciąż brakuje nam w Polsce.
Ambasador Brzezinski podkreśla znaczenie różnorodności, równości i integracji (DEI) we współczesnej dyplomacji oraz to, że polityka USA wymaga równej reprezentacji, zachęcając tym samym do innowacyjnych inicjatyw DEI. Ambasador, który jest feministą, stwierdza w „Forbes Women”, że aby Polska była stabilna i mogła zbudować rezyliencję w dzisiejszych czasach, biorąc pod uwagę jej wewnętrzne i zewnętrzne wyzwania, musi postawić na równość płci.
W rozmowie nie zabrakło również tematu feminizmu w polskim i amerykańskim biznesie – doświadczenia gości Doroty Haller pozwalają im ocenić, że entuzjazm dla DEI w polskich firmach w porównaniu z ich amerykańskimi odpowiednikami, jest bardzo mały. W tym kontekście Mark Brzezinski i Olga Leonowicz zachęcają do promowania kobiet w środowisku korporacyjnym i nie tylko. Podsumowując rozmowę, oboje pozostają optymistami co do przyszłości Polski, zauważając potrzebę większej integracji i równości – jednocześnie podkreślając potencjał młodych Polek do inicjowania zmian.
To oczywiście nie wszystkie wątki, które przewijają się w rozmowie – więcej usłyszysz w podcaście. Rozmowa jest w języku angielskim z polskimi napisami.