Preview Mode Links will not work in preview mode

Mar 15, 2023

Gościni: Agata Rybarska, mentorka i coach biznesowy 

Prowadząca: Katarzyna Gaweł-Brudkiewicz, Ringier Axel Springer Polska, liderka EqualVoice.

„Jeżeli się z czymś zmagasz z obszaru biznesowego, to na pewno jest ktoś, kto może Ci w tym pomóc. Tak jak mówił Robert Kiosaki, jeśli chcesz gdzieś dojść, najlepiej znajdź kogoś, kto już tam był. I to świetnie oddaje ideę mentoringu. Oczywiście nie ma identycznych sytuacji czy historii, ale na pewno jest ktoś, kto może wesprzeć - aktywnym towarzyszeniem i własnym doświadczeniem – mówi w najnowszym odcinku podcastu Forbes Women Agata Rybarska, mentorka biznesu akredytowana przez European Mentoring & Coaching Council.

W idealnym świecie i w idealnej organizacji programy mentoringowe to szeroko zakrojone projekty pozwalające rozwijać się pracownikom i całemu przedsiębiorstwu. W USA mentoring popularny jest od dawna – ponad 70% firm z listy Fortune 500 oferuje wsparcie mentora pracownikom. To wyjaśnia sukcesy wielu z tych przedsiębiorstw. Badania wskazują, że 67% organizacji zaobserwowało wzrost wydajności w wyniku wsparcia ze strony mentorów, a 55% firm przyznaje, że mentoring ma pozytywny wpływ na ich wyniki. Z kolei 78,8% pracowników przebadanych przez PeopleFluent wskazało również pozytywny wpływ mentoringu na ich zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Liderzy, którzy pracują z mentorem podkreślają szybszy rozwój kompetencji zawodowych i osobistych, pogłębienie samoświadomości w roli lidera, zwiększenie motywacji i poczucia własnej wartości. Dodatkowo badania wskazują, że 91% pracowników posiadających mentora deklaruje, że dzięki mentoringowi jest bardziej zadowolona ze swojej kariery, a pracownicy, którzy mieli mentora awansowali pięciokrotnie szybciej niż pozostali.

Zastanawiasz się co dalej? Nie chcesz odchodzić ze swojej pracy, bo lubisz atmosferę w firmie, ludzi, ale jednocześnie nie wiesz jak pójść do przodu, co zrobić, żeby się rozwijać? Co w tym wypadku wybrać - mentoring, coaching, szkolenie, terapię? Jakie są różnice pomiędzy tymi metodami? Na którą ścieżkę rozwoju wejść?

O te różnice pytam moją gościnię, Agatę Rybarską. Ekspertkę z ponad 15 lat doświadczenia menadżerskiego w globalnych korporacjach w marketingu i sprzedaży. Agata Rybarska jest mentorem biznesu akredytowanym przez European Mentoring & Coaching Council, coachem oraz dyplomowanym trenerem Szkoły Trenerów Komunikacji w oparciu o Empatię.

W naszej rozmowie Agata Rybarska dzieli się nie tylko swoją wiedzą o procesie mentoringowym, ale wyjaśnia także, jak można zostać mentorem. Prowadzenie procesu mentoringowego wymaga, oprócz doświadczenia zawodowego, określonego warsztatu i umiejętności. Mentor to osoba mająca na swoim koncie nie tylko sukcesy, ale także porażki. Potrafi słuchać, dzielić się swoją wiedzą i zadawać właściwe pytania.

 

Co jeszcze w podcaście:

Ø Co to jest mentoring i czym się różni od coachingu, consultingu, psychoterapii, szkolenia?

Ø Dlaczego proces mentoringowy działa (a kiedy nie!)?

Ø Kiedy i w jakich wyzwaniach, sytuacjach warto rozważyć mentoring?

Ø Co ja mogę z tego mieć, czyli korzyści z dobrego procesu mentoringowego (dla klienta i organizacji).

Ø Jak wygląda proces mentoringowy w praktyce?

 

 

Agata Rybarska

Mentorka i coach biznesowy akredytowany podwójnie przez European Mentoring & Coaching Council oraz International Coaching Federation, liderka z ponad 15-letnim doświadczeniem w globalnym biznesie. Zarządzała dużymi zespołami, pracowała dla ponad 30 marek na 7 rynkach. Wspiera menedżerów w indywidualnych procesach mentoringowych i coachingowych w najróżniejszych wyzwaniach biznesowych, najczęściej w obszarze rozwoju biznesu, budowania kompetencji przywódczych oraz marki osobistej i ścieżki kariery. Jest mentorką w Fundacji Liderek Biznesu i Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Prowadzi warsztaty, webinary, jest autorką publikacji z obszaru przywództwa i mentoringu. Entuzjastka nowych technologii, szerokich możliwości digital marketingu i e-commerce. Lubi konkrety, efektywne spotkania i działanie. Znalazła się na 5. miejscu w rankingu „Top 20 Coaches in Warsaw 2021” oraz w rankingu „Forbes Women” „22 Polki, które warto obserwować w 2022”.

Agata Rybarska jest ekspertką z Bazy Ekspertek #nieczekam107lat.