Preview Mode Links will not work in preview mode

Feb 15, 2023

Sandra Subel – jak została liderką zmiany i ekspertką od różnorodności w Berlinie

„Każdy człowiek jest wyjątkowy, unikalny. Często się słyszy, zwłaszcza przy rekrutacji, że ktoś jest tym różnorodnym kandydatem. Bardzo tego nie lubię. Różnorodność wymaga kontekstu. W jednej grupie mogę być częścią grupy większościowej, w innej mogę należeć do grupy mniejszościowej” – wyjaśnia bohaterka nowego odcinka podcastu Forbes Women Sandra Subel.

Sandra Subel - liderka zmiany, ekspertka Diversity Equity Inclusion i design thinking, facylitatorka od 10 lat funkcjonuje w bardzo różnorodnym środowisku w Berlinie, gdzie w niemieckiej korporacji Axel Springer zajmuje się tematem różnorodności. Sama o swojej karierze mówi, że jest wypadkową różnych zdarzeń, a nawet pewnego kompromisu. Jak to się w ogóle stało, że Polka uczy Niemców o różnorodności? Pytanie trochę przewrotne, ale jestem przekonana, że perspektywa Sandry, doświadczenie bycia tą „obcą” wnosi wiele do jej organizacji, ale też do naszej rozmowy.

Często jestem pytana: Po co nam rozmowy o różnorodności i inkluzywności? Czy to nowa moda? A może po prostu chodzi o stare dobre zasady szacunku dla wszystkich i egalitarne podejście do innych ludzi w społeczeństwie – i to wystarczy, żeby temat był ważny? Doświadczenie biznesowe mojej gościni pokazuje, że nie – nie wystarczą racje moralne. Firmy potrzebują argumentu biznesowego, dowodu, że podjęcie tematu różnorodności przyniesie im konkretny zysk. Wtedy poważniej podchodzą do sprawy. I tu przychodzą z pomocą liczne badania - McKinsey, BCG czy MIT Sloan – które jednoznacznie pokazują, że różnorodne zespoły podejmują lepsze decyzje, że są bardziej kreatywne, innowacyjne, lepiej rozwiązują problemy oraz lepiej rozpoznają potrzeby klientów.

Często rozmawiam o równym traktowaniu kobiet i mężczyzn, ale przecież zasady różnorodności i incluzywności to dużo głębszy i szerszy temat. Różnorodność może być widoczna i niewidoczna. W ramach tej drugiej zawiera się np. neuroróżnorodność, różne doświadczenia, które posiadamy i które warunkują nasze możliwości i potencjał w miejscu pracy, czy pochodzenie socjoekonomiczne. Spektrum tego tematu jest bardzo szerokie. Ale co ważne – różnorodność występuje tylko w grupie, co podkreśla moja gościni.

Czym dokładnie jest termin Diversity and Inclusion opowiada moja gościni w podcaście i podkreśla jednocześnie, jak ważny jest drugi człon terminu.

Bio

Sandra Subel jest pasjonatką zmiany z 15-letnim doświadczeniem zawodowym. W 2020 roku rozpoczęła swoją kadencję jako Global Head of Diversity and Inclusion w Axel Springer. W tej roli skupia się na budowaniu i realizowaniu holistycznej strategii Diversity, Equity i Inclusion dla grupy. Wcześniej pracowała w Accenture w obszarze innowacji i zarządzania zmianą.

Wierzy, że Growth Mindset w połączeniu z ciekawością, pokorą i empatią to cechy wyróżniające przyszłych liderów. Pasjonuje ją rozwiązywanie złożonych problemów, wprowadzanie zmian organizacyjnych i pomaganie ludziom w budowaniu ich twórczej pewności siebie.

Książki, które poleca w podcaście moja gościni:

Brené Brown „Dare to Lead: Brave Work. Tough Conversations. Whole Hearts”

Freud Dust “Making Conversation: Seven Essential Elements of Meaningful Communication”

Rasmus Hougaard, Jacqueline Carter “Compassionate Leadership: How to Do Hard Things in a Human Way”

Pamela Fuller, Anne Chow “The Leader's Guide to Unconscious Bias”

Kirsty Bashforth “Culture Shift: A Practical Guide to Managing Organizational Culture”

I podcast Brené Brown The Dare to Lead