Preview Mode Links will not work in preview mode

Mar 01, 2023

Marka osobista nie jest o mnie, ale o moim odbiorcy. Budowanie widoczności na LinkedInie nie może sprowadzać do zbierania like’ów, pushowania swojego ego. Bycie popularnym na LinkedInie jest jak bycie bogatym w Monopoly – mówi w podcaście Forbes Women Angelika Chimkowska 

Przez wiele lat LinkedIn wykorzystywano do szukania pracy. Serwis zmienił się całkowicie po przejęciu go przez Microsoft w 2016 roku. Dziś to profesjonalne medium społecznościowe pozwalające znaleźć partnerów biznesowych, klientów czy zdobyć wiedzę o ciekawych projektach, a także rozwijać swoją markę osobistą. Pewne jest, że biznesowy potencjał tej platformy, szczególnie w gromadzeniu wartościowych kontaktów, jest ogromny.  

Jak w takim razie zaprezentować się na LinkedInie i to w taki sposób, aby w oczach swoich odbiorców być ekspertem, a samą platformę skutecznie wykorzystywać jako darmowe narzędzie biznesowe? 

Kilkukrotnie już, i w magazynie Forbes Women, i w podcaście, wracałam do tematu budowania marki osobistej i firmowej. W kręgach biznesowych temat ostatnio bardzo modny. Natomiast kiedy rozmawiam z kobietami często słyszę, że dla nich tego tematu jest za dużo i że personal branding nie tylko źle brzmi, ale że jest w nim coś sztucznego, nastawionego na promowanie się, związanego z brakiem dystansu do siebie, z brakiem skromności.  

Skąd takie podejście i czym w takim razie jest dobry personal branding? Pytania te zadałam gościni nowego odcinka podcastu Forbes Women, Angelice Chimkowskiej, strateżce silnych marek osobistych i firmowych.  Angelika jest specjalistka od tworzenia skutecznej komunikacji i sprzedaży wykorzystującej social selling. Już dwa lata temu umieściliśmy ją na naszej liście Mistrzynie LinkedIn. 25 kobiet, które warto obserwować. 

Jesteśmy ćwiczone do tego, żeby siedzieć w kącie, aż nas znajdą, do skromności. W związku z tym czujemy niewygodę, kiedy to my mamy wyjść, pokazać się, stać się widoczne, żeby zaproponować coś światu. Nie tak zostałyśmy wychowane i nie takie jest społeczne oczekiwanie” – tłumaczy moja rozmówczyni. I dodaje, że faktycznie źle postrzegany personal branding to taki, który opiera się na opowiadaniu o sobie.  

Personal branding to narzędzie. W centrum jest odbiorca. Marka osobista nie jest o mnie, ale o moim odbiorcy. O tym, co się z nim wydarzy, kiedy wejdzie w interakcję ze mną. Nie mówię więc o sobie, ale o tym, co mogę zrobić dla swojego odbiorcy, jaką on będzie miął korzyść” – wyjaśnia Angelika Chimkowska. 

W kontekście budowania marki osobistej słowo autentyczność pojawia się bardzo często. Ale co właściwie znaczy bycie autentycznym w swojej marce osobistej? Autentyczność to spójność mówi moja gościni i dodaje, że powinniśmy dążyć do tego, żeby to, co robimy było jak najbliższe temu, co mówimy. Przełóżmy to na LinkedIna 

LinkedIn  to nie jest CV, profil nie jest o mnie, o tym, co robiłam, gdzie się uczyłam, ale o tym, w czym moje doświadczenie i moje kompetencje mogą pomóc potencjalnym rekrutrom, pracodawcom czy klientom” – mówi moja gościni. 

Zapraszam do wysłuchania całego odcinka. Znajdziecie w nim mnóstwo praktycznej wiedzy. W drugiej części podcastu Angelika Chimowska opowiada, jak tworzyć swój profil, a także odsyła do rozdziału swojej książki „LinkedIn w praktyce” - „Profil osobisty na LinkedInie. 

 

Bezpłatny dostęp do rozdziału znajdziecie pod linkiem: 

https://silnamarka.com/wp-content/uploads/2022/10/Linkedin-w-prakyce-profil.pdf 

 

 

O czym jeszcze rozmawiamy w podcaście: 

  • Autentyczność, czyli spójność 

  • Mieć strategię, czyli po co nam marka osobista; z czym i do kogo chcemy dotrzeć 

  • Widoczność, wartość, wpływ – marka osobista jako narzędzie komunikacji 

 

 

Angelika Chimkowska - strateżka silnych marek osobistych i firmowych.  Specjalistka od tworzenia skutecznej komunikacji i sprzedaży wykorzystującej social selling. Autorka 4 książek i podcastu Silna marka w praktyce”.  Absolwentka Executive MBA, SGH oraz UW. Była na naszej liście 25 mistrzyń polskiego linkedIna. Prowadzi badania i pisze doktorat z CEO brandingu. 

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/angelikachimkowska/ 

Instagram: https://www.instagram.com/angelikachimkowska/