Preview Mode Links will not work in preview mode

Apr 12, 2024

[AUTOPROMOCJA] Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

Nic piękniejszego niż ojcostwo cię w życiu nie spotka – przekonuje Michał Będźmirowski, doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki znany w sieci jako Modny Tata, autor książki „Jak być fajnym tatą i nie zwariować”. Gość Katarzyny Gaweł dzieli się z widzkami i widzami najnowszego odcinka wideocastu „Forbes Women” swoimi patentami na partnerstwo i faktyczną równość w codziennym życiu, gdzie można i warto tworzyć mądre, oparte na rozmowie, relacje.

Według Katarzyny Gaweł, równość zaczyna się w domu i przekłada na równość w pracy. Badanie CBOS z grudnia 2020 roku, dotyczące preferowanych modeli rodziny wskazuje, że za partnerskim modelem rodziny, związku, w którym obie strony pracują i wspólnie zajmują się domem i dziećmi, opowiada się 58% Polaków i Polek. Rzeczywistość jednak wygląda inaczej. Badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego oparte na rodzicach dzieci do 9. roku życia pokazują, że w parach, gdzie oboje rodziców pracuje na cały etat, w 68% przypadkach za opiekę nad dziećmi odpowiedzialna jest kobieta. Taka prawidłowość utrzymuje się również w sytuacji, kiedy kobieta zarabia więcej niż mężczyzna, czyli de facto jest żywicielką rodziny. Efekt? Brak równości rodzicielskiej przekłada się na brak równości w pracy: kobiety ciągle płacą tak zwaną karę za macierzyństwo w postaci spadku lub braku wzrostu wynagrodzenia po powrocie do pracy oraz mniejszych szans na awans. A to wpływa na niską liczbę kobiet na stanowiskach zarządczych. Zgodnie z badaniem 30% Club Poland, pod koniec 2023 roku wśród 140 największych giełdowych spółek tylko 4,3% miała na czele zarządu kobietę, a wśród członkiń / członków zarządów i rad nadzorczych kobiety stanowiły tylko 18%.

Z pewnością byłoby łatwiej, gdyby nie krzywdzące stereotypy. Jeden z nich mówi o tym, że mężczyzna nie powinien mówić o uczuciach, zwłaszcza tych trudnych. Tymczasem 80% samobójców stanowią właśnie mężczyźni. Stąd w najnowszym odcinku podcastu mowa także o depresji mężczyzn, w tym poporodowej – przeżywa ją co dziesiąty mężczyzna. Nikt nie dostaje instrukcji, jak się odnaleźć w nowym otoczeniu, w nowym życiu, gdy zostaje się tatą. Niektórzy sobie z tym doskonale radzą, a niektórzy nie – zauważa Michał Będźmirowski, podkreślając, że depresja poporodowa często przeradza się w pełnoskalową depresję.

Recepta? Rozmowa, oswajanie tematów tabu takich jak depresja, ale także świadome budowanie relacji z osobami, które nas rozumieją, dbają o nasz dobrostan i rozwój.
Ma to przełożenie na codzienne funkcjonowanie, w tym m.in. podział obowiązków rodzicielskich, domowych i wynikające z tego konsekwencje, również zawodowe. Prawo wychodzi nam naprzeciw. W wyniku nowelizacji Kodeksu Pracy wymiar urlopu rodzicielskiego został wydłużony do 41 tygodni (ciąża pojedyncza) i 43 tygodni (ciąża mnoga), z czego 9 tygodni jest zarezerwowane dla drugiego rodzica. W polskich realiach oznacza to, że z dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego skorzystają przeważnie ojcowie. Zgodnie z danymi ZUS, od wejścia w życie nowych przepisów, liczba ojców korzystających z urlopu rodzicielskiego wzrosła z 1% w 2022 roku do 5% uprawnionych w 2023 roku.

W podcaście także o tym, jak przez lata zmieniał się model ojcostwa, jakie znaczenie dla budowania partnerstwa mają wzorce, które wynosimy z domu i dlaczego kampanie edukacyjne dotyczące równouprawnienia, w które angażuje się „Forbes Women”, takie jak „Rodzice na etacie”, „Równi w domu – równi w pracy” Fundacji Share the Care, „Tata też czyta” Fundacji Powszechnego Czytania, są wciąż bardzo potrzebne.

Michał Będźmirowski, doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki, autor książki „Jak być fajnym tatą i nie zwariować”, znany w sieci jako Modny Tata

Katarzyna Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion (DEI) w Ringier Axel Springer Polska, dziennikarka i współprowadząca „Forbes Women Podcast”. Posiada 15-letnie doświadczenie w komunikacji. Od kilku lat wspiera równy głos kobiet i mężczyzn w mediach #EqualVoice, bo wierzy, że media mają ogromny wpływ na świadomość społeczeństwa w zakresie równości. Trenerka z nieświadomych uprzedzeń, prelegentka na konferencjach biznesowych, gdzie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z zakresu równych szans, praw kobiet i mężczyzn, różnorodności, równości i inkluzywności.