Preview Mode Links will not work in preview mode

Oct 20, 2023

– To jest bardzo ważna sprawa dla kobiet. To, że wygasa nasza sprawność jajników i nie będziemy mogły mieć dziecka, nie oznacza, że przestajemy być kobietami. W wieku 40-50 lat osiągamy sukcesy zawodowe i  chcemy korzystać z życia w każdej formie i w każdym obszarze – mówią gościnie najnowszego podcastu Forbes Women.

Temat przewodni tego odcinka podcastu to wielka transformacja - rozmawiamy o menopauzie jako o okresie, który każda kobieta przechodzi, także w czasie swojej kariery zawodowej. Wciąż silne są stereotypy o menopauzie, o kobietach płaczliwych, o histeryczkach, a tymczasem w rzeczywistości to okres, w którym kariera kobiet nabiera rozpędu, a życiowe doświadczenia napędzają rozwój.

– To było tak, jakby ktoś włączył mi wewnętrzny piec i podkręcił jego moc. Czułam, jak się roztapiam, miałam wrażenie, że to jakieś szaleństwo, że nie dam rady – wspominała Michelle Obama w swoim podcaście.  Jako jedna z pierwszych postanowiła obalić tabu na temat menopauzy. Jako pierwsza w historii First Lady otwarcie zaczęła mówić o przechodzeniu menopauzy, przełamując tym samym jedno z najsilniejszych tabu dotyczących aktywnych zawodowo i społecznie kobiet. To dzięki niej Barack Obama zrozumiał, z czym mierzą się kobiety w jego gabinecie.

Jej odwaga zainspirowała mnie, aby temat zaistniał w Forbes Women – w magazynie i podcaście. Wiek, w którym kobiety w końcu zaczynają zajmować bardziej eksponowane stanowiska, zostają menagerkami, liderkami, prezeskami, przypada właśnie na okres tuż przed lub w czasie menopauzy. Zależy mi, aby dyskusja o tym, jak radzić sobie z menopauzą w miejscu pracy stała się czymś normalnym, a kobiety otrzymywały potrzebne zrozumienie i wsparcie.

Czasem symptomy menopauzy zaczynają się już pod koniec trzeciej dekady życia i mają wpływ na całe nasze funkcjonowanie, także to zawodowe. A jednocześnie jest to proces, o którym nie potrafimy rozmawiać. Do studia zaprosiłam dwie wyjątkowe gościnie, Joannę Szendzielorz, prezeskę Laboratoires Vivacy Polska oraz dziennikarkę i trenerkę Mariolę Bojarską-Ferenc. które w sposób niezwykle szczery i otwarty mówią o potrzebach naszego ciała i trudnościach związanych z okresem menopauzy, a także jaki ma ona wpływ na wiele aspektów naszego życia i jak poprawić jego jakość w kontekście pracy zawodowej, relacji i ogólnego samopoczucia.

Choć 70% Polek uważa, że menopauza jest ważnym momentem w życiu kobiety, to aż 93% ankietowanych nie potrafi jej prawidłowo zdefiniować – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Kulczyk Foundation. Joanna Szendzielorz mówi w podcaście, jak ważna jest edukacja i jak powoli zmienia się w naszym kraju nastawienie do tematu przekwitania. Ważne jest, aby edukować kobiety młodsze, trzydziesto-czterdziestoletnie.

 

Potwierdzają to autorki z grupy badawczej „Ciekawość”. „Kobiety, które nie weszły jeszcze w ten etap życia zazwyczaj nie słyszą o niej od innych ważnych kobiet w swoim otoczeniu – matek, przyjaciółek, koleżanek z pracy, bo menopauza to cały czas tabu” – zauważają autorki raportu. Anna Buchner, Katarzyna Fereniec-Błońska, Agnieszka Murawska i Maria Wierzbicka-Tarkowska, które  przeprowadziły badania wśród Polek i Polaków na temat menopauzy, rozmawiały też z ekspertami.

MARIOLA BOJARSKA sportsmenka, dziennikarka, autorka wielu książek w tym „Sztuka dobrego życia”. To jedna z prekursorek tematu menopauzy w Polsce, bo od ponad 20 lat popularyzuje kwestie związane ze zdrowiem i aktywnością kobiet dojrzałych. Opowiada, jak trudno było mówić publicznie o menopauzie 20 lat temu, o stereotypach i lekceważeniu tego tematu w mediach i o tym, że kobiety wstydziły się występować w programach telewizyjnych na temat klimakterium. 

JOANNA SZENDZIELORZ, prezeska Laboratories Vivacy Polska. Opowiadała o zmianie, która dokonuje się na polskim rynku, zarówno w podejściu lekarzy, mediów, ale też w mentalności samych kobiet. Mówiła o tym, że żyjemy dłużej, co to oznacza, że i w Europie i w Polsce starzejemy się jako społeczeństwo i że tematy związane ze zdrowiem osób dojrzałych to nie tylko ważny temat społeczny, ale i biznesowy.