Preview Mode Links will not work in preview mode

Sep 12, 2023

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.  

Władimir Putin pofatygował się na Daleki Wschód, żeby spotkać się z jednym z ostatnich swoich sojuszników – prezydentem Korei Północnej Kim Dzong Unem.  Coraz bardziej izolowana Moskwa chce kupić od Pjongjangu amunicję artyleryjską na potrzeby inwazji na Ukrainę. Michał Broniatowski i Adam Jasser rozmawiają w podcaście "O świecie w Onecie" również o spotkaniu G20 w Indiach i o przyspieszeniu procesu przyjmowania nowych członków do Unii Europejskiej.

W stolicy Indii New Delhi odbył się szczyt G20, na którym w ostatniej chwili osiągnięto porozumienie w sprawie ukraińskiej części komunikatu po spotkaniu, co uchroniło cały dokument przed wyrzuceniem do kosza. Ceną było pominięcie odniesienia do Rosji w kontekście jej agresji na Ukrainę. Stwierdzono jedynie, że kraje powinny "powstrzymać się od działań przeciwko integralności terytorialnej i suwerenności lub niezależności politycznej jakiegokolwiek państwa".

Ostateczny tekst był akceptowalny dla Kremla, również dlatego, że nie "ubolewał" ani nie potępiał "agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie".

Ukraina odnosi sukcesy

Administracja prezydenta Joe Bidena prowadzi aktywne rozmowy na temat wysłania rakiet dalekiego zasięgu do Ukrainy. Jeszcze kilka miesięcy temu było nie do pomyślenia, by tego rodzaju broń trafiła na front, a dzisiaj problemem wydają się jedynie kwestie daty dostaw.

Wysocy przedstawiciele ukraińskiego wywiadu przekazali w Kongresie informacje o sytuacji na froncie. Zachodnia społeczność wywiadowcza zgadza się co do tego, że Ukraina czyni bardzo poważne postępy na froncie zaporoskim i może wkrótce rozerwać rosyjski korytarz lądowy na Krym, odcinając półwysep od wszelkich dostaw.

Powiększenie Unii?

W UE wzrasta zrozumienie dla konieczności powiększenia wspólnoty o kilka krajów bałkańskich i oczywiście Ukrainę i Mołdawię. Motywacją jest nie tylko integracja gospodarcza i polityczna, ale i konieczność przeciwstawienia się ekspansji Rosji. Plany w tej sprawie przedstawi zapewne w swoim dorocznym orędziu o stanie Unii przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Poparcie do takich działań, po miesiącach ociągania się i kluczenia, jasno już wyrażają dwa największe kraje Unii – Francja i Niemcy, co zasadniczo zmienia układ sił nie tylko w kwestii rozszerzenia UE, ale i wsparcia wojskowego dla Ukrainy i jej wstąpienia do NATO.