Preview Mode Links will not work in preview mode

Jun 10, 2022

Szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska wysłała w świat sygnał, że rząd już nie będzie popuszczał pasa, a przeciwnie — w najbliższych latach chce go zacisnąć. Dla prezesa NBP Adama Glapińskiego takie słowa to miód na serce, bo może nie będzie musiał — razem z Radą Polityki Pieniężnej — już tak bardzo podwyższać stóp procentowych.

Piątka na weekend, czyli nieobiektywny, w pełni autorski przegląd najważniejszych informacji mijającego tygodnia.

W tym tygodniu rozmawiamy o tym, że jest szansa na dialog pomiędzy polityką fiskalną a pieniężną. Do tej pory stały w opozycji do siebie, czyli bank centralny chłodził koniunkturę podwyżkami stóp procentowych i chciał zbijać inflację, a rząd dosypywał pieniędzy i dynamikę cen prowadził na wyższe poziomy. Sygnał, jaki wysłał podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie minister finansów Magdalena Rzeczkowska, może być zapowiedzią tego, że w polityce wydatkowej już nie będzie takie rozpasania. Tym bardziej że inflacja stała się już nie tylko problemem ekonomiczno-społecznym, ale i politycznym i może rzutować – oczywiście negatywnie – na sondaże poparcia obozu rządzącego.

Pozytywny sygnał dał też optymistycznie nastawiony prezes NBP Adam Glapiński. RPP znów mocno podniosła stopy procentowe i po dziewiątej z rzędu podwyżce są one na poziomie 6 proc. Szef banku centralnego powiedział jednak, że jesteśmy bliżej końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Poszedł jednak jeszcze dalej i wskazał, że pod koniec przyszłego roku może się pojawić przestrzeń do ulżenia kredytobiorcom, czyli obniżek stóp. Prezes Glapiński zabrzmiał gołębio, ale wskazał, że jeszcze koszt pieniądza będzie podwyższał, przynajmniej dopóki nie zobaczy, że inflacja odpuszcza.

W tym tygodniu okazało się także, że politycy nie odpuszczają pomysłu dania kredytobiorcom prezentu w postaci wakacji kredytowych. Rozwiązanie uderzy mocno w banki, bo skorzysta z niego każdy niezależnie od tego, czy ma problem ze spłatą kredytu, czy nie. Prezent jest zacny, więc każdy powinien poważnie rozważyć jego wzięcie i banki oraz Komisja Nadzoru Finansowego uważają, że tak się stanie. Rachunek wyniesie – jeśli będzie duże zainteresowanie – prawie 20 mld zł. Zapłaci go sektor bankowy.

W mijającym tygodniu dowiedzieliśmy się również, że Polacy postanowili schronić się przed inflacją za nowymi obligacjami detalicznymi. Od czerwca w ofercie są roczne i dwuletnie papiery, których oprocentowanie jest takie jak wysokość stopy referencyjnej NBP. W obligacje roczne zainwestowano już 1,7 mld zł, a to wynik tylko z pierwszego tygodnia czerwca. Resort finansów widząc olbrzymi popyt, już zwiększył maksymalną sprzedaż papierów z 3 mld zł do 7 mld zł.

Kończymy na Dalekim Wschodzie, czyli luzowaniem ograniczeń pandemicznych w Chinach. To one doprowadziły do wzrostu popytu na ropę naftową, co przełożyło się na wzrost jej ceny i ból głowy kierowców m.in. u nas, bo znów w detalu trzeba płacić więcej za paliwo.

O tym wszystkim i nie tylko w kolejnym odcinku "Piątki na weekend". Zapraszają Rafał Hirsch i Bartek Godusławski.