Preview Mode Links will not work in preview mode

May 06, 2022

Wydarzenia mijającego tygodnia dla wielu inwestorów, nie tylko zresztą nad Wisłą, były jak wiadro zimnej wody wylane na rozgrzane głowy. Indeks warszawskich blue chipów wygląda fatalnie, a po piątkowej sesji znalazł się poniżej zamknięcia rynku w dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Nastrojów nie poprawiły zapadające w ostatnich dnia decyzje banków centralnych, w tym spektakularna akcja amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Oprócz Wall Street pamiętamy też o Main Street. W kolejnej edycji Piątki na Weekend zastanawiamy się, jak nowe warunki na rynku pieniężnym wpływają na konkretne obszary biznesu i codziennego życia. Na pierwszy ogień bierzemy produkcję i sprzedaż nowych kredytów hipotecznych, która złapała co najmniej mocnej zadyszki i zaczyna zagrażać kondycji całego rynku mieszkaniowego. Jednak z drugiej strony, czy nie taki dokładnie był cel ósmej już w tym cyklu podwyżki stóp procentowych NBP?

Inna sprawa, której również poświęcimy nieco uwagi, to jak cel ten podmywa rząd zapowiedając na przykład wprowadzenie – przyznać trzeba, że dość dziwacznych – wakacji kredytowych.

Dodatkowo twarde dane z największej gospodarki strefy euro, jakie poznaliśmy w końcówce tygodnia, każą zastanowić się spokojnie, czy niespokojne czasy w postaci recesji nie są coraz bardziej realną perspektywą.

Jeśli, tak jak my interesujecie się tym, jak ostatnie wydarzenia wpływać mogą na rozwój bliższych i dalszych wypadków w gospodarce, zapraszamy do wysłuchania Piątki na Weekend.