Preview Mode Links will not work in preview mode

Aug 29, 2020

W 2009 roku, kiedy Zbigniew Ziobro został europosłem, powoli zaczęło wykluwać się coś, co minister sprawiedliwości próbuje zrobić teraz. Chęć upokorzenia Jarosława Kaczyńskiego i przejęcie władzy na prawicy - to najważniejsze cele lidera Solidarnej Polski. Ziobro dąży do tego, aby strącić Kaczyńskiego z piedestału i objąć rządy w PiS. Co na to prezes PiS? Czy może to oznaczać koniec Zjednoczonej Prawicy w obecnej formule? Skąd w PiS-ie wziął się Mateusz Morawiecki, który jest dziś jednym z największych przeciwników Zbigniewa Ziobry?

Kaczyński uważa Morawieckiego za swojego i przedstawia go jako człowieka, który nawet w trakcie pracy dla Tuska, współpracował z PiS-em. Nie wszyscy są jednak tego samego zdania. Szukając linii ataku na premiera, ludzie Zbigniewa Ziobry lansują tezę, że Morawiecki to przebieraniec, który podsunięty został przez środowisko Platformy w celu rozbicia Zjednoczonej Prawicy. Na czyim autorytecie w głównej mierze opiera się Mateusz Morawiecki i w jaki sposób broni go Jarosław Kaczyński? Kto jest jego największym sojusznikiem, a kto jest przeciwko niemu?
 
Losy Zjednoczonej Prawicy pokazują, że jest to projekt bardzo pragmatyczny. Potencjalnych liderów, skłonnych do przejęcia władzy jest kilku, ale warto pamiętać o tym, że to Jarosław Kaczyński skonstruował Zjednoczoną Prawicę i bez niego ta koalicja nie istnieje. Na co wskazują konflikty głównych graczy na prawicy i jaka przyszłość czeka obóz rządzący?