Preview Mode Links will not work in preview mode

Mar 02, 2022

- Mamy bezprzykładną mobilizację Zachodu. Dzieją się rzeczy, o których tydzień temu byśmy powiedzieli, że są niemożliwe. Czy spodziewałby się pan, że Niemcy będą dostarczać pancerfausty do Ukrainy? To jest kompletna zmiana paradygmatu, to oznacza, że jesteśmy w stanie zimnej wojny - mówił Radosław Sikorski w specjalnym wydaniu "Świat_PL". Gościem redaktora naczelnego "Newsweeka" był również prof. Adam Rotfeld (były minister spraw zagranicznych).
Aktualizacja: Program został nagrany we wtorek przed orędziem prezydenta USA Joe Bidena w Kongresie. Podczas niego oświadczył, że Stany Zjednoczone wprowadzają kolejne sankcje na Rosję w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Tym razem chodzi o zakaz lotów w amerykańskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.
- Teraz wiemy i nasi Zachodni sojusznicy też zdają sobie sprawę, że Putin od wielu lat był na wojnie z nami, tylko Zachód nie przyjmował tego do wiadomości. III wojna światowa oznaczałaby starcia NATO-Rosja, a temu próbujemy zapobiec - powiedział Radosław Sikorski.
- Amerykanie ewidentnie mają nie tylko zwiad satelitarny i elektroniczny, ale jakieś bardzo dobrze uplasowane źródła osobowe i ewidentnie mieli dostęp do rosyjskich planów operacyjnych - mówił Sikorski o informacjach przekazywanych Ukrainie przez Amerykę przed wybuchem wojny. - To był sygnał do Putina, że Amerykanie wiedzą, co robi prezydent Rosji. Putin się nie wystraszył i podjął katastrofalną decyzję - dodał były szef MSZ.
- Pytanie, czy Amerykanie dalej to kontynuują i dostarczają Ukraińcom bieżących informacji wywiadowczych, bo jeżeli w każdej chwili Ukraińcy wiedzą, gdzie są Rosjanie i co zamierzają, no to jest wielka pomoc w prowadzeniu wojny - mówił Sikorski.
- To, że Putin jest w stresie, to do tego nie trzeba mieć informacji wywiadowczych. To widać, słychać i czuć. Trudno, żeby nie był w stresie skoro jego "plan A", czyli bezkrwawe przejęcie Kijowa i zlikwidowanie ekipy Zełenskiego się po prostu nie udał - powiedział gość Tomasza Lisa.