Preview Mode Links will not work in preview mode

Apr 08, 2022

Podczas spotkania ze studentami w 2017 roku Władimir Putin powiedział, że ten, kto będzie liderem w rozwoju sztucznej inteligencji, ten zostanie władcą świata. Pomijając już wątpliwy autorytet Putina pokazuje to jednak dążenie przywódców światowych mocarstw do tego, by uzyskać dominację nad światem, w czym ma pomóc przede wszystkim sztuczna inteligencja.
Który kraj zdaje się teraz wyprzedzać pozostałe na polu rozwoju AI? USA? A może Chiny? Czy Europa jest w stanie dorównać tym liderom? A jak wyglądają szanse Rosji, która w brutalny i niesprowokowany sposób zaatakowała Ukrainę? Czy marzenia Putina o zostaniu władcą świata mogą się ziścić przy wsparciu AI? Czy wywołana przez niego wojna pomoże mu w osiągnięciu tego celu, czy może wręcz przeciwnie?
Zagadnienia te poruszamy w niniejszym odcinku podcastu Zrozumieć AI, który realizujemy wspólnie z Synerise.
Podobnie jak w poprzednich odcinkach podcastu, i tym razem gościmy wybitnych ekspertów. To doktor habilitowana Aleksandra Przegalińska, profesorka i prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, filozofka i futurolożka, znana w Polsce i na świecie specjalistka od sztucznej inteligencji. Jest autorką kilku książek na ten temat. Prowadzi także własną audycję “Coś osobliwego” na antenie newonce.radio.
Drugim zaproszonym ekspertem jest Antoni Rytel, ekonomista i informatyk specjalizujący się w finansowych zastosowaniach sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwie, pracownik naukowy amerykańskiego Stanford University, a także wicedyrektor Programu GovTech Polska.