Preview Mode Links will not work in preview mode

Apr 22, 2022

W 1965 roku Irving John Good, brytyjski matematyk i współpracownik Alana Turinga powiedział, że powstanie superinteligencji, czyli sztucznej inteligencji przewyższającej swym intelektem człowieka, będzie ostatnim ludzkim wynalazkiem.
Naukowcy i futurolodzy, w tym słynny Ray Kurzweil oceniają, że taka superinteligencja pojawi się być może już w 2040 roku.
Wśród badaczy i matematyków nie brakuje jednak sceptyków, którzy twierdzą, że sztuczna inteligencja nie ma i nigdy nie będzie miała nic wspólnego z inteligencją. Według nich to tylko bezduszne, matematyczne algorytmy, na co dowodem są proste sztuczki, którymi można oszukać nawet najbardziej zaawansowane dziś mechanizmy AI.
W jakim kierunku zmierza rozwój sztucznej inteligencji? Czy „głupie algorytmy” w przyszłości będą coraz mądrzejsze, a potem dorównają człowiekowi intelektem?
Co w sytuacji, gdyby AI faktycznie stała się mądrzejsza od człowieka, a potem będzie swój poziom inteligencji powiększała w tempie wykładniczym? Czy ludziom uda się nad nią zapanować? Czy w krytycznym momencie będą potrafili ją wyłączyć?
W tym odcinku podcastu Zrozumieć AI gościmy Natalię Hatalską, znaną analityczkę trendów, założycielkę i szefową instytutu badań nad przyszłością infuture.institute oraz autorkę książki „Wiek paradoksów – czy technologia nas ocali”.