Preview Mode Links will not work in preview mode

Aug 19, 2022

Samochody autonomiczne to jedno z rozwiązań, które nigdy by się nie pojawiło, gdyby nie sztuczna inteligencja. To pojazdy, które potrafią samodzielnie jeździć po drogach, bez udziału kierowcy. Sztuczne sieci neuronowe są niezbędnym elementem tego, by zrobotyzowany samochód był w stanie poruszać się w środowisku przeznaczonym dla ludzi – gdzie występują skrzyżowania, znaki drogowe, światła, inne pojazdy, piesi czy zwierzęta.
Wprowadzenie samochodów autonomicznych na drogi da ludzkości potężne korzyści. Uratuje setki tysięcy ludzi każdego roku, którzy obecnie giną w wypadkach komunikacyjnych. Wiązać się to będzie też z gigantycznymi oszczędnościami finansowymi (w samej Polsce koszt jednego zabitego w wypadku to średnio ok. 2 mln złotych). Każdemu z nas auta autonomiczne pozwolą zaoszczędzić dziesiątki godzin w miesiącu. Wreszcie, pozwolą na znaczną redukcję liczby pojazdów na drogach (co najmniej kilkunastokrotną!), co da wymierne korzyści środowisku.
Okazuje się jednak, że samochody autonomiczne poziomu 5 (czyli takie całkowicie pozbawione kierownicy) to potężne wyzwanie dla producentów. Wymagany stopień sztucznej inteligencji do obsługi takiego samochodu to AGI (Artificial General Intelligence), czyli porównywalny do inteligencji człowieka.
Czy to oznacza, że samochody autonomiczne pojawią się na drogach dopiero za 20-30 lat, bo wtedy prognozuje się, że sztuczna inteligencja osiągnie poziom AGI? Czy może za 2-3 lata, jak to sugerują producenci samochodów?
O tym wszystkim Paweł Pilarczyk dyskutuje z zaproszonymi ekspertami, którymi są: Artur Włodarski, dziennikarz specjalizujący się w tematyce motoryzacji, technologii, nauki i gospodarki, autor bloga IQcars.pl, a także Adam Jakubowski, research engineer z Synerise.