Preview Mode Links will not work in preview mode

Dec 01, 2023

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu

Wyniki naszego badania pokazują, że kryzys psychiczny dzieci i młodzieży krąży wokół trzech aspektów: niskiego poczucia własnej wartości, samotności i niskiego poczucia sprawczości. Ten stan nazwałam „triadą kryzysu psychicznego dzieci i młodzieży” – mówi psycholożka Joanna Flis w najnowszym odcinku podcastu Forbes Women. 

Razem z moją gościnią jesteśmy po premierze dokumentu „Nic nie czuję” o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, o systemie, który nie wspiera ani rodziców, ani dzieci, gdy potrzebują pomocy. Film „Nic nie czuję” ma zwrócić uwagę na problem nieakceptowalnej i wręcz skandalicznej zapaści systemu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Jeśli system zawodzi i wiemy, że nie zmienimy go z dnia na dzień, czy jest coś, co my, rodzice możemy zrobić dla naszych dzieci?

W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży – ich problemach, potrzebach, alarmujących zachowania, czynnikach ryzyka oraz o tym, jak możemy im pomóc. Moją gościnią jest Joanna Flis – psycholożka o specjalności psychologia kliniczna i zdrowia, psychoterapeutka systemowa, pedagożka resocjalizacyjna, autorka książek i podcastu Madame Monday oraz ekspertka w projekcie MŁODE GŁOWY, o którym rozmawiamy w kontekście raportu „MŁODE GŁOWY.  Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.

To bardzo kompleksowe badanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z rekomendacjami i pytaniami do pogłębienia. Na czele problemów, z którymi zmagają się młodzi, jak wynika z raportu, jest brak motywacji do działania (52,4%). Do tego dochodzą wymieniane przez młodych: problemy z brakiem koncentracji uwagi (38,1%), gorsze samopoczucie psychiczne (36,3%), kłopoty w nauce (30,6%) i problemy ze snem (37%). Aż 10,5% uczniów przyznało, że w ich opinii, w ich życiu nie ma ani jednej osoby, która w pełni je przyjmuje i akceptuje.

Problemy psychiczne są demokratyczne – dotyczą wszystkich środowisk – środowiska inteligenckie, biznesowe są jeszcze bardziej narażone – emocjonalnie niedostępni rodzice, często z uzależnieniami, nieuważni nie mają przestrzeni na bycie rodzicem. Tymczasem to obecność rodzica na co dzień, na co wskazuje moja rozmówczyni, jest kluczowa do tego, aby nasze dzieci dobrze się rozwijały.

30 listopada na stronie głównej Onet.pl oraz na nicnieczuje.onet.pl zadebiutował film dokumentalny Onetu - „Nic nie czuję” w reżyserii Janusza Schwertnera i Anity Bugajskiej. W filmie o swoich doświadczeniach z systemem psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej opowiedzieli młodzi pacjenci i ich rodzice. Równoległe opublikowany został też Onet we współpracy z twórcami projektu MŁODE GŁOWY fundacji UNAWEZA stworzył również reportaż multimedialny skoncentrowany na profilaktyce zdrowia psychicznego „Wszystko ok? Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym”. To z niego dowiemy się m.in., gdzie szukać pomocy i jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej, a także jakie są prawa pacjenta.

Filmu „Nic nie czuję” i reportażu „Wszystko ok? Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym” można obejrzeć na stronie https://nicnieczuje.onet.pl

 

Joanna Flis

Współutorka Złotego Standardu Pomocy Psychologicznej towarzyszącego programowi profilaktycznemu Godzina dla MŁODYCH GŁÓW oraz współtwórczyni narzędzia badawczego i ekspertka w projekcie MŁODE GŁOWY

 

Psycholożka o specjalności psychologia kliniczna i zdrowia, pedgagożka resocjalizacyjna, pedagożka prewencji patologii społecznej, psychopedagożka. Specjalistka psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, psychoterapeutka systemowa, doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim. Członkini Rady Ekspertów ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie, superwizorka w Gdańskim Ośrodku Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, Dział Profilaktyki Uzależnień. Autorka książek i podcastu Madame Monday.