Preview Mode Links will not work in preview mode

Dec 08, 2023

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

DEI w praktyce. Czym musimy się pilnie zająć?

„Wciąż mamy duży poziom stereotypizacji kobiet. Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 proc. Podobnie jak w innych krajach UE. Im wyższe stanowiska tym mniejsza reprezentacja kobiet, szczególnie tam, gdzie są podejmowane te najważniejsze decyzje. I tak w 140 największych spółkach giełdowych w Polsce udział kobiet na stanowiskach prezesek wynosił w 2022 r. 2%, w Zarządach 12%. Jako społeczeństwo i jako firmy tracimy na tym tak samo jak na braku aktywizacji zawodowej grupy 50 plus. A to co wyróżnia Polskę i czym należy się zająć się w pierwszej kolejności to temat różnorodności pod względem pochodzenia społeczno-ekonomicznego” – mówi Susanna Romantsova, założycielka DEI Consulting, strateżka oraz certyfikowana trenerka DEI.

Szczególnie w ostatnich latach możemy obserwować, jak biznes potrafi kreować zmiany społeczne. DEI, silny trend na świecie i coraz popularniejszy w Polsce, to ważna i potrzebna inicjatywa, bez której, w co bardzo wierzę i na co mamy badania, nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój społeczeństwa, ale także przynosi konkretne korzyści firmom, dla których równość to nie tylko puste hasła. Mówi się, że diversity, czyli różnorodność to fakt, w końcu różnimy się i wizualnie i pod względem pochodzenia, narodowości, języka, kultury, wychowania – z tym się nie dyskutuje. Equity, czyli równość to wybór. Dokonujemy go codziennie, bo każda osoba ma jest inna i potrzebuje innych zasobów i możliwości, aby osiągnąć ten sam wynik, cel, rezultat. Inclusion, czyli inkluzywność to konkretne działania włączające w dany projekt, wydarzenie, kulturę firmy. Te 3 składniki mają na celu osiągniecie poczucia przynależności. Jako istota ludzka mamy silną potrzebę, żeby przynależeć do danej społeczności, zespołu.

 

Jakie są podstawowe mierniki sukcesu DEI, czyli jak możemy pokazywać korzyści płynące z DEI za pomocą liczb, które są zawsze najbardziej obiektywne? Jak przekonywać innych do tego, że DEI się opłaca? To, jak biznes traktuje pracowników, na ile pozwala im być sobą, na ile równo traktuje bez względu nie wiek płeć, pochodzenie społeczne i inne czynniki, ma wpływ na nasze życie, na nasze zaangażowanie w pracę, na nasz rozwój.

W Polsce o DEI mówimy coraz więcej, jest to jeden z ważniejszych tematów na wielu konferencjach biznesowych. Czy jednak potrafimy już wiedzę i teorię przekładać na praktyczne działania? I co ważne – jak wdrażać zmiany naszej korporacyjnej codzienności, żebyśmy za chwilę nie mieli poczucia nieskuteczności czy wręcz przeciążenia. W USA obserwuje się zjawisko DEI fatigue, czyli zmęczenie DEI albo wręcz DEI backlash, czyli odwrót od tematu – budżety na DEI są obcinane, zamykają się firmy konsultingowe zajmujące się tematem, inicjatywy DEI są bojkotowane. Czy jesteśmy w stanie obronić się przed tymi zjawiskami w Polsce? Jednym słowem jak nie przegiąć z tą różnorodnością i inkluzywnością?

W najnowszym odcinku podcastu Forbes Women próbujemy odczarować DEI. Rozmawiamy o tym, czym jest DEI w praktyce. Moją gościnią jest Susanna Romantsova, założycielka DEI Consulting, strateżka oraz certyfikowana trenerka DEI. Mówczyni TEDx. LinkedIn Top Voice w temacie Gender Equity na poziomie globalnym. Laureatka listy Forbes 30 Under 30.

 

Jakie mamy największe wyzwania w Polsce pod kątem DEI? Najczęściej zajmujemy się w firmach: płcią, wiekiem, społecznościami LGBTQ+ i ostatnio jeszcze neuroróżnorodnoscią, czyli różnicami w funkcjonowaniu naszego mózgu. Dwie główne powody dyskryminacji w Polsce to właśnie wiek i płeć, a następnie pochodzenie społeczne – temat, którym, jak podkreśla moja gości, należy się w Polsce pilnie zająć.

Susanna Romantsova – Założycielka DEI Consulting, strateżka oraz certyfikowana trenerka DEI. Mówczyni TEDx. LinkedIn Top Voice w temacie Gender Equity na poziomie globalnym. Laureatka listy Forbes 30 Under 30. Posiada 10-letnie doświadczenie w pracy z różnorodnością w biznesie, doradza międzynarodowym organizacjom jak tworzyć strategie DEI i budować włączającą kulturę pracy. Wcześniej pracowała na stanowisku Liderki ds. Różnorodności i Włączania w IKEA, gdzie współtworzyła i zrealizowała pierwszą 3-letnią strategię różnorodności i włączenia w Polsce. Do jej projektów należały m.in Gender Equal Pay oraz pierwszy w Polsce projekt zatrudniania osób z doświadczeniem uchodźczym "Refugee Skills for Employment". Susanna jest również certyfikowaną trenerką Unconscious Bias (NeuroLeadership Institute) oraz Inclusive Inventory (Aperian Global). Posiada tytuł magisterski z psychologii klinicznej (Uniwersytet SWPS). Zdobyła również specjalizację z psychologii różnorodności na Uniwersytecie Harvarda.

 

Katarzyna Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion (DEI) w Ringier Axel Springer Polska, dziennikarka i współprowadząca podcast Forbes Women. Posiada 15-letnie doświadczenie w komunikacji. Od kilku lat wspiera równy głos kobiet i mężczyzn w mediach #EqualVoice, bo wierzy, że media mają ogromny wpływ na świadomość społeczeństwa w zakresie równości. Prelegentka na konferencjach biznesowych, gdzie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z zakresu równych szans, praw kobiet i mężczyzn, komunikacji wewnętrznej oraz różnorodności, równości i inkluzywności.