Preview Mode Links will not work in preview mode

Mar 08, 2024

Wszystkie odcinki w całości w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

8 marca to nie bez przyczyny data, którą Aleksandra Karasińska, Katarzyna Gaweł i Dorota Haller wybrały na premierę nowej odsłony podcastu Forbes Women. W dzień, który jest okrzyknięty świętem kobiet, rozmawiają o tym, czy jako kobiety – Polki – rzeczywiście mamy co świętować. Dlaczego pewny siebie mężczyzna jest uznawany za lidera, a pewna siebie kobieta raczej za osobę wręcz arogancką oraz jak sobie radzić ze stereotypami społecznymi dotyczącymi płci? – Wynikają one moim zdaniem z wychowania, począwszy od wczesnej edukacji – mówi Dorota Haller – Chłopiec w krótkich spodenkach z procą jest fajnym rozrabiaką, a dziewczynka ma dygnąć nóżką – dodaje – Więc nie bez przyczyny mówi się o tym, że są męskie branże, co jest kompletnym absurdem, bo nie ma męskich i kobiecych branż. – Od dziewczynek wymaga się, że mają być miłe i przez to wyrabia się w nich wręcz chorobliwą potrzebę bycia lubianą – mówi Aleksandra Karasińska. Co więcej, jak zauważa Katarzyna Gaweł, kobiety są dużo bardziej hejtowanie w sieci – Kiedy zmieniłam w zeszłym roku stanowisko, to usłyszałam bardzo dużo rzeczy na swój temat, ale nie odnośnie do merytoryki – że jestem brzydka, stara. Niektórzy zadawali pytanie: co ona w ogóle o tym wie? Jak biała blondynka mogła kiedykolwiek spotkać się z jakimikolwiek objawami dyskryminacji? Więc jak ja mogę zajmować kwestią równości i inkluzji? – mówi Kasia Gaweł. No więc... jak 70-letni mężczyzna może mówić o sferze reprodukcyjnej kobiet albo o cyklu menstruacyjnym? 
 
W drugiej części rozmowy prowadzące poruszają kwestię potrzeb, o których kobiety często nie potrafią rozmawiać czy to w domu, czy to w pracy i przepraszania za właściwie wszystko, które jest nagminne w języku kobiet niezależnie od zajmowanego stanowiska czy statusu społecznego. – Znam prezeski, które są fantastyczne, zarządzają gigantycznymi koncernami międzynarodowymi i mają obłędne wyniki; są innowacyjne, są świetnymi liderkami, a zespoły idą za nimi w dym – natomiast one dziesięć razy dziennie przepraszają za wszystko – mówi w podcaście Aleksandra Karasińska – niezależnie od tego, gdzie jesteś w karierze, problem z postrzeganiem siebie i pewnością siebie jest u kobiet obecny. 
Jakie więc mamy dostępne narzędzia, które pozwalają kobietom sięgnąć po więcej, sięgnąć po swoje, które polecają prowadzące? 

Poza tym w podcaście: o tym, dlaczego w Polsce wciąż jest ogromna luka płacowa, która sprawia, że kobiety zarabiają mniej na tych samych stanowiskach, z tym samym wykształceniem, z tym samym doświadczeniem i wykonując tę samą pracę, co mężczyźni, tylko dlatego, że są kobietami oraz o tym, dlaczego kobiety wciąż nie są w oczach mediów wystarczającymi ekspertkami, żeby komentować otaczająca nas rzeczywistość na równi z mężczyznami. Więcej – w podcaście. Na „Forbes Women Podcast” zapraszają Aleksandra Karasińska, Dorota Haller i Katarzyna Gaweł.

Fot. Aneta Lepa, FB: Aneta Lepa, Instagram: aneta_lepa_fotograf