Preview Mode Links will not work in preview mode

Mar 18, 2022

O sztucznej inteligencji zrobiło się naprawdę głośno dopiero w ostatnich latach. Ale mało kto wie, że jej powstanie przewidział już Kartezjusz w XVII wieku! Dokładnie w roku 1637 stwierdził, że pewnego dnia maszyny będą w stanie podejmować decyzje i postępować w inteligentny sposób.
Od tamtego czasu ludzkość rozpoczęła prace nad tworzeniem myślących maszyn, chociaż sięgano wtedy często do mistyfikacji (jak w przypadku szachowego mistrza – zbudowanego w XVIII wieku robota Turka – który ogrywał wszystkich w szachy, włącznie z Napoleonem Bonaparte).
Można przyjąć, że pierwsze faktyczne sukcesy zaczęto osiągać niemal w tym samym momencie, gdy na świecie pojawiły się pierwsze komputery. Mówimy tu o latach 40 XX wieku. Terminu „sztuczna inteligencja” po raz pierwszy użyto w 1956 roku, a 10 lat później pojawił się pierwszy „inteligentny” czatbot Eliza, który udawał psychoterapeutkę. To było prawie 60 lat temu!
Początki i rozwój sztucznej inteligencji to temat drugiego odcinka podcastu Zrozumieć AI. Z zaproszonymi gośćmi opowiadamy o historii sztucznej inteligencji, o pierwszych praktycznych zastosowaniach, pierwszych czatbotach, pierwszych samochodach autonomicznych i kluczowych momentach, w których człowiek musiał uznać supremację sztucznej inteligencji. AI już lepiej gra od niego w szachy, go i pokera, z większą skutecznością rozpoznaje choroby nowotworowe na zdjęciach rentgenowskich, bezpieczniej prowadzi samochód. Nadal jednak specjalizuje się tylko w jednej, konkretnej dziedzinie i nie jest w stanie oszukać człowieka, że faktycznie myśli i czuje.
Ekspertami w drugim odcinku podcastu Zrozumieć AI są Anna Isakow, specjalistka Q&A w Sovva.ai (dawniej Stanusch Technologies) oraz Tomasz Stanisławek, ekspert w dziedzinie ekstrakcji informacji i automatyzacji procesów biznesowych w Applica.ai.