Preview Mode Links will not work in preview mode

Apr 01, 2022

Wydaje się, że sztuczna inteligencja ma niezliczoną liczbę zastosowań. O większości z nich być może nigdy nie usłyszymy, bo często są to rozwiązania specyficzne, albo na tyle niszowe, że wiedza o takim użyciu AI przeciętnemu Kowalskiemu nie jest do niczego potrzebna. Coraz częściej jednak sztuczna inteligencja zaskakuje wszystkich, nawet samych twórców konkretnego rozwiązania. O takich sytuacjach dowiaduje się już cały świat, a piszą o nim wszystkie media.
AI, która rozkłada na łopatki mistrzów świata w szachy, go czy pokera (a ostatnio nawet w brydża!), która sama pisze opowiadania czy komponuje muzykę, która z kilku zdjęć potrafi stworzyć trójwymiarowy świat, która w rozmowie telefonicznej jest dla nas nierozróżnialna od prawdziwego człowieka albo która pomaga ratować życie człowieka poprzez wspomaganie chirurgów w operacjach, które wydawały się teoretycznie niemożliwe do przeprowadzenia – to przykłady zastosowań sztucznej inteligencji, które powodują szerokie otwarcie oczu, a nawet – wybaczcie kolokwializm – opad szczęki.
Najbardziej spektakularne przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji – w nauce, w medycynie, w rozpoznawaniu obrazów i głosu, w tworzeniu sztuki i opracowań – to temat tego odcinka podcastu Zrozumieć AI.
W rozmowie z Pawłem Pilarczykiem o wyjątkowych przykładach użycia AI opowiadają doktor Maciej Kawecki, prorektor Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, prezes Instytutu Lema oraz autor bloga makeway.pl i podcastu Technicznie Rzecz Biorąc, a także Adam Jakubowski, research engineer z Synerise.